Způsobuje záření z telefonu rakovinu?

[vc_row][vc_column][vc_raw_html]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[/vc_raw_html][vc_column_text]Shlédni video na YouTube

Přepis videa:

Když dojde na možné dopady na lidské zdraví, které může používání telefonů mít, tak ano, pokud více píšete zprávy, může vám zatuhnout krk, nebo si ho dokonce můžete zlomit, když do někoho něčeho narazíte, protože jste psali textovali při řízení. Na druhou stranu, přemýšlejte o nesčetných životech, které byly na silnicích zachráněny, protože lidé mohou rychle zavolat záchranku.

Co ale rakovina? Od přelomu století zde jsou studie, které zmiňují až dvojnásobné riziko nádoru na mozku při dlouhodobém užívání telefonu, a to na té straně, na které míváte telefon, když zrovna voláte. To je důležité, jelikož radiace pronikne pouze několik centimetrů do vaší hlavy. Když se podíváme zezadu na něčí hlavu, nebo ze shora, můžeme vidět, že si můžete vytvořit nádor na jedné straně hlavy, spíše než na druhé.

Jelikož se jedná o tak lokální efekt, můžeme rozumět tomu, proč se vydávají doporučení na používání na reproduktoru nebo na používání hands-free, které dokáže snížit vystavení mozku sto anebo ještě vícekrát. A to zahrnuje Bluetooth headsety. Toto může být obzvláště důležité u dětí, jelikož ty mají tenčí lebky.

Jo, ale záření z mobilů není jako nukleární záření, nepoškozuje to DNA přímo, jako to dělají gama paprsky z atomových bomb… Vypadá to však, že je zde schopnost poškodit DNA nepřímo, tím, že tvoří volné radikály. Ze sta studií, které to zkoumaly, 93 potvrdilo tyto oxidativní efekty, vytvořené druhem radiace nízké intenzity, jako je ta z našich telefonů. Dobře, ale dokáže tento oxidativní stress poškodit naše DNA, naše chromozomy? Ano, ale hodně z těchto studií bylo v petriho miskách, nebo na laboratorních zvířatech. Mě až tolik nezajímá, jaká rizika mají Micky nebo Minnie. Zajímá mě, jaké riziko nádoru v mozku mají lidé.

Ano, některé populační studie objevily zvýšené riziko, jiné studie zase ne. Hmmm. Zajímalo by mě, jestli zdroj financování těchto studií na to měl nějaký vliv. Některé tyto studie byly financovány společnostmi, které vyrábějí telefony. Vědci měli podezření, že by studie spíše nepravděpodobně přiznaly nějaké efekty, pokud jsou financovány telekomunikačním průmyslem, který má pochopitelný silný zájem v prezentování telefonů jakožto bezpečných.

Takže si to všechno spočítali a překvapení… Zjistili, že studie financované výhradně průmyslem, vskutku mnohem méně ukazovaly nějaké významné efekty. Zato většina nezávislých studií efekty zmiňuje. Většina průmyslem financovaných studií má ve skutečnosti až desetkrát menší pravděpodobnost toho, že najdou negativní vedlejší efekty užívání telefonu.

To je ještě horší, než farmaceutický průmysl. Studie sponzorované farmacií, které zkoumali své vlastní produkty, mají pouze 4 násobnou pravděpodobnost, že vyjdou v prospěch léku, v porovnání s nezávislými vědci. Tabákový průmysl však stále s přehledem vede, když přijde na zaujatost.

Proč vědecké články zaměřené na zdravotní dopady pasivního kouření, dosahují rozdílných závěrů? No, ukazuje se, že studie financované tabákovým průmyslem mají zarážející osmdesát osm krát větší pravděpodobnost, že vyvodí neškodnost. Takže 10x větší zaujatost u telekomu ho přibližuje více k farmaceutickému průmyslu.

Střet zájmů je však na obou stranách diskuze. Přestože ne finančně, pak alespoň intelektuálně, jelikož je lidskou přirozeností být nakloněn názorům, které potvrzují pozici jednotlivce. A tak můžete vidět i nekvalitní studii, jako je tahle, ve které to vypadá až „znepokojivě“ přímočaré, bavíme-li se o vztahu mezi státy, které nejvíce užívají telefon a výskytu nádorů mozku. Ale no tak, dá se přijít na více důvodů, proč mají lidé ve státech jako New York nebo Texas více nádorů mozku a více telefonů, než Dakota, která nemá s mobilní radiací nic společného.

Někdy můžete dokonce pozorovat nezakrytý podvod s nařčením, že akademičtí tvůrci dvou těchto studií o genotoxicitě a přímo i tohoto posudku, se dopustili vědeckých přestupků, což oni zase popírají s argumenty, že ten co je nařknul pracuje jako právník pracující pro telekomunikační průmysl… a tak dále, a tak dále.

Všude, kde je zapojen průmysl obchodující triliony dolarů, ať už je to potravinářský průmysl, tabákový průmysl, farmaceutický průmysl nebo telekomunikační průmysl, je zde zapojeno tolik peněz, že věda může být zmanipulována.

Vezměte si například průmysl s jadernou energií. Například desetiletí institucionálně maskovaných dat na téma zdravotního dopadu Černobylu. Oficiálně publikované odhady zdravotních problémů spojených s Černobylem jsou sto až tisíc krát nižší, než odhady nezávislých vědců. Byly to pouhé 4000 lidí, kteří kvůli tomu zemřeli, nebo téměř milion lidí? Příjde na to, koho se ptáte a kdo platil toho, koho se ptáte.

Proto, když přijde na rakovinu, všechny oči se otočí směrem k Mezinárodní agentuře pro výzkum rakoviny, oficiální odnož Světové zdravotnické organizace, která nezávysle a objektivně zkouší určit, co je a co není rakovinotvorné. O tom, co zjistili o telefonech si povíme příště.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *