Život a smrt v naší kultuře, aneb kdo rozhoduje o tom, jak zemřeš?

(přepis videa)

Žít jako Čech má v sobě nepochybně – mnohá pozitiva. Máme krásnou krajinu, krásné lidi, žijeme v míru… Máme i dobré jídlo a skvělé politiky… Je však něco, co by se v naší kultuře dalo vylepšit?

Je toho dost. Dnes se ale zaměříme na téma, které je doslova otázkou života a smrti. Tím tématem je – život a smrt. V naší kultuře se totiž odehrává něco velice zajímavého.

Pojďme se podívat na statistiku toho, jak umírají lidé okolo nás:

Každý druhý člověk zemře na nemoci srdce a cév – infarkt, mrtvice, vysoký tlak, a podobně. Každý čtvrtý člověk zemře na rakovinu. To jsou dvě nemoci, které zabijí tři čtvrtiny lidí. A to není konec. Dalších skoro 15 procent smrtí se poskládá z nemocí trávicí, nervové, dýchací a endokrinní soustavy. To jsme na 90% lidí, kteří podlehnou těmto civilizačním chorobám – chorobám z toho, jakým způsobem žijí lidé v naší civilizaci – v naší společnosti. Je to ale normální? A dá se s tím něco dělat?

Odpověď na první otázku je – ANO. Je to normální – v naší kultuře. A zároveň NE – není to normální v jiných kulturách. Odpověď na druhou otázku si povíme později.

Zatím si uvědomme, že byť jsme se jako vyspělá středoevropská společnost vyvinuli již tak daleko, že umíme uvařit dobré pivo, stále trapně umíráme s ucpanými cévami, zatímco jinde na zemi tato nemoc neexistuje. Já vím, že někomu stačí to pivo, my ostatní co preferujeme dlouhý a zdravý život však právě zde můžeme spatřit příležitost k učení a chopit se jí.

Co život bez civilizačních nemocí nabízí?

Statisticky můžeš žít o 10 let déle, prakticky pravděpodobně o mnohem více. I před smrtí budeš naprosto čilý a soběstačný. Pak si prostě uvědomíš, že tvůj čas se nachyluje a v míru umřeš, v podstatě zdravý. Tak to má být – a ne zemřít někde cestou na nákup na večerní grilovačku.

Samozřejmě – tyto nemoci se netýkají jen smrti, ale i každodenního života. Civilizační choroby se budují průběžně, počínaje již dětstvím, takže zatěžují celý tvůj život – funguješ na čím dál méně procent, máš čím dál více problémů, se kterými si lékaři nevědí rady a na které ti napíší prášek, který většinou neodstraní příčinu problému. Co se od toho dá očekávat mimo to, že budeš celý život živit farmaceutické firmy?

Pro lidi, kteří se chtějí posouvat vpřed směrem k lepší verzi člověka, je odstranění těchto nemocí ze svých životů velice důležitým krokem. Tak proč to neuděláme? Co nám v tom brání?

Co utváří naši kulturu takovou, jaká je? Zkus i vymyslet 3 věci.

Zde jsou moje 3:

Za prvé, je to tradice a výchova.

Civilizačními chorobami trpí naprostá většina lidí v naší společnosti. Problém je, že jsou to přesně tito nemocní lidé, kteří nás vychovávají. Od narození, rodiče, učitele ve školce, ve škole, kamarádi, náhodní kolemjdoucí… to všechno jsou ve směs lidé, kteří dopadnou stejně, protože jejich základní zvyky jsou vesměs stejné. Pokud chceme být zdraví – musíme být tedy jiní, musíme se chovat jinak.

Tím se ovšem stáváme nenormálními, což může být zpočátku nepříjemné – nezapadat do stáda. Zároveň – dělat změny – to vyžaduje určité úsilí, vystoupení ze zóny komfortu a součástí naší kultury je i lenost: nač vynakládat úsilí, když to zas až tak moc nebolí? Je tedy snadnější o nic se nezajímat, nic neměnit, být nemocný a umřít brzo. Konec konců – mají to tak všichni, aspoň mi nebudou závidět. To je uper alibi pro to, mít problémy se třema patrama schodů.

No pokud chceš být normální, očekávej normální výsledky. Pokud chceš nenormální výsledky, buď nenormální a nejlépe – inspiruj se od těch, kdo na této planetě dosahují těch nejlepších výsledků.

Druhá věc, která utváří naši kulturu, je: …. Marketing. Prachy.

Pokud nás už něco hromadně mění ze zaběhlých kruhů, do kterých jsme vychováváni – nejčastěji to je – marketing. Někdo zaplatí obrovskou kampaň, která ovlivní veřejné mínění a s postupem času si lidé zvykají na nové věci. Fígl je v tom, že lidem, kteří platí tyto kampaně, jde většinou o dobro svých firem a co to dělá s lidmi je jim vlastně jedno. Proto roste konzum, proto jsme čím dál větší prasata, produkující čím dál více bordelu, který většina lidí ani netřídí. No ještěže umíráme tak brzo – díky tomu se na této planetě bude dát žít o trochu déle. Ne nadarmo se říká – chceš jíst a žít zdravě? V prvé řadě přestaň kupovat všechno, na co je reklama. Tudy cesta nevede – zdraví není potřeba si kupovat, stačí se přestat poškozovat. Na tom, že přestaneš kupovat věci, které tě poškozují a že budeš zdravý a soběstačný však moc lidí nevydělá, proto nečekej, že půjdeš po ulici a budeš veden ke zdraví na každém kroku. Očekávej spíše přesný opak.

Není však třeba zoufat, protože je zde ještě třetí věc, která ovlivňuje naši kulturu.

No a to třetí „něco“, … je …

Jsem já!

Já ovlivňuju českou kulturu. Já jsem mnohem důležitější, než veškerá tradice, nebo marketing. Já rozhoduji o tom, co je správně a co není. Jsem to já – Já, Pepíček.

To stejné bych však byl rád, aby sis uvědomil i ty. Aby i ty sis řekl – to nejdůležitější, co ovlivňuje naši kulturu, jsem Já – já „kubík“, „anička“ … „františek“ … „lucinka“ …. Nebo jak se jmenuješ.

Tedy – jsi to ty. Ty rozhoduješ o tvém životě, ty poneseš následky svých činů. Ty jsi ten nedílný článek naší kultury, který když se rozhodne, že nechce být obětí výchovy k nemoci ani obětí marketingu… tak se můžeš vydat po zdravější cestě, která má lepší výsledky prokázané vědou, společnostmi dlouhověkých lidí a mnohými světovými lékařskými a výživovými autoritami.

Příklad si můžeme vzít i z Finska [Thirty-five-year trends in cardiovascular risk factors in Finland, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19959603]. To mělo na přelomu 60 a 70 let největší úmrtnost na nemoci srdce a cév. Jak v tomto videu již zaznělo, u nás na tuto nemoc v současnosti umírá každý druhý člověk. Co však ve Finsku dokázali?

Spustili komunitní projekt a za 40 let snížili úmrtnost na nemoci srdce a cév o 80%. Jak? No je to civilizační nemoc, takže prostě – změnili zvyky ve své společnosti. Jak? No snížili 3 hlavní rizikové faktory této nemoci – cholesterol, vysoký tlak a kouření. Jak? No přestali si dávat do pusy to, co působí tyto rizikové faktory –živočišné produkty a cigára.

Jak to udělali? Prostě to udělali. Neměli kolem toho kecy a udělali to. Živočišnou produkci farmářů, zejména mléčného průmyslu, nahradili produkcí ovoce a zeleniny… to je celý. [graf] Snížili rizikové faktory a  dosáhli 80% snížení úmrtnosti na nemoci srdce a cév – nemoci, na kterou u  nás zemře každý lichý a kterou trpí téměř každý. Tak jednoduchý to je a to hlavní, co je potřeba udělat, je změnit to, co si pusou pouštíš do těla.

Výživa tvého těla je tedy hlavním aspektem, který ovlivňuje to, jak budeš žít a jak umřeš. Opět – tak jak je toto téma důležité, tak je od něj odvedena pozornost. Kdyby si lidé uvědomovali, co všechno se děje při každém jídle, které do sebe dávají, tak by si rozhodně více vybírali, co do sebe dávají.

Nyní se již však nachýlil čas konce tohoto videa, a tak se na důležitost a možnosti výživy podíváme ve videu jiném.

Těm z vás, kdo máte zájem o uskutečnění podobných změn ve svém životě, dovolte, abych zatím alespoň zapropagoval stránky ZAČÍTŽIVOT.CZ. Prostudujte si, jakých výsledků lze dosáhnout pomocí výživy, z jakých zdrojů tyto stránky čerpají, kam vedou, co nabízejí.

Zároveň si můžete objednat knihu Je načase začít jíst Život, kde na spoustu podobných problémů poukazuji a podrobněji popisuji jejich možná řešení.

Můžete sledovat stránky zacitzivot na facebooku, kde sdílím další videa, výsledky lékařů, vědecké poznatky a podobně.

Můžete toto video sdílet, abyste zvýšili jeho dopad. Mezi zdravými lidmi se totiž žije mnohem lépe.

A nebo můžete mít alespoň hloupé komentáře, kterými si budete obhajovat své stávající zvyky a kterými se můžete utěšovat alespoň do té doby, než vy a vaši blízcí poumírají na civilizační nemoci. Já jsem předal, co jsem předat chtěl – informaci o tom, že máte volbu. Dělejte si s tím, co chcete. Krásný den.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *