Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107475/virtual/www/domains/zacitzivot.cz/wp-content/plugins/sense-sidebar-generator/html.php on line 83

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/107475/virtual/www/domains/zacitzivot.cz/wp-content/plugins/sense-sidebar-generator/html.php:83) in /data/web/virtuals/107475/virtual/www/domains/zacitzivot.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/counter.php on line 292
Samota zabíjí - ZACITZIVOT.CZ

Samota zabíjí

Zrovna jsem četl knihu od doktora Deana Ornishe – Mějte znovu zdravé srdce. Dr. Ornish je jeden z prvních, kteří dokázali vědecky potvrdit možnost pročistit ucpané cévy pomocí změn v životním stylu. To mimochodem současná medicína se svými pilulkami stále považuje za nemožné, a tak příčina úmrtí číslo jedna (nemoci srdce a cév) zústává příčinou úmrtí číslo jedna.

Dostal jsem se ke kapitlole, kde se mimo výživu řeší i ostatní aspekty životního stylu a jejich vliv na zdraví srdce a cév.

Zajímavý byl například pokus na králících, kteří byli krmeni cholesterolem, aby se jim vybudovala ateroskleróza (ucpané cévy). Králící byli vyskládáni v klecích na sobě. U těch dole bylo nalezeno mnohem méně ucpaných cév.

Vědcům to nedávalo smysl. Nakonec přišli na to, že asistentka, která chodila králíky krmit, si s těmi dole hrála. Zopakovali tedy pokus, kdy králíky rozdělili na 2 skupiny – s polovinou králíků si hráli, druhá polovina dostala standardní laboratorní péči.

Poté, co svoje experimentální mazlíčky zabili, zjistili, že králící, kterým se dostávalo společenského kontaktu, měli o 60 % nižší četnost ucpaných cév (a to i přes stejné množství cholesterolu v krvi, krevního tlaku, aj faktorů).

Další zmíněný výzkum se dělal na lidech, kdy se sledovalo několik tisíc osob a míra jejich společenského kontkatu. Došlo se k závěru, který můžete číst na obrázku: 2-3 krát vyšší úmrtnost u osamocených lidí, zejména u těch starých.

Toto jsem dočetl a šel spát. Další den, jedna z prvních věcí na facebooku byl příspěvek od kamaráda, který sdílel projekt Ježíškova vnoučata, kdy se lidé spojili a zatím dali dohromady pře 15 000 dárků pro osamocené důchodce po ČR.

No to je ale náhoda. Tenhle projekt musím posdílet, spolu s informací z knihy a s letmým náznakem toho, že lidé nemusí umírat na infarkty… řekl jsem si.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *