Roque Lopez Lancha: Lži a problémy, aneb konec šamana v Čechách?

Tohle bude delší článek. Je ovšem důležitý pro spoustu lidí. Vložil jsem spoustu energie do toho, abych propagoval šamana se jménem Roque Lopez Lancha. Ukázalo se, že to mohla být chyba – která sice vyústila v něco pěkného, ale přesto si přeji, aby lidé poznali moji zkušenost získanou z práce s ním. Díky tomu, že tuto zkušenost předám, můžeme se mít lépe.

V červnu 2019 jsem strávil necelý měsíc tím, že jsem dělal překladatele a organizátora tomuto peruánskému léčiteli/šamanovi. V historii jsem měl možnost pobýt u něj doma zhruba 2 měsíce. Z těchto pobytů u něj jsem odlétal nadšený – jak z jeho práce, tak z jeho života, a tak jsem s ním s radostí přiletěl do Evropy. Netrvalo však dlouho, než se začala ukazovat jeho druhá tvář a ani ne po měsíci jsem ho opustil. S klidnou hlavou, bez hádek, prostě jsem mu řekl, že už s ním nemůžu dál pracovat, a on mi řekl: „V pohodě, mám tu spoustu kamarádů, kteří mi pomůžou místo tebe, takže není problém.“

Práce s Roquem má krásnou myšlenku – léčit lidi, očišťovat je v nejrůznějších sférách, otevírat nové možnosti života pomocí silných učitelských bylin, jako je Ayahuasca aj.

Realita však nenaplnila moje očekávání. Přestože jsem spoustu času věnoval propagaci Roqueho silných stránek, udělal jsem mu celkem ucházející video a byl jsem ochoten dělat průvodce pro lidi, kteří by ho chtěli jet navštívit…

… dostal jsem se do fáze, kdy jsem se rozhodl ukončit kapitolu Roqueho Lopeze v mém životě.

Proč?

Možná jsem příliš morálně založený člověk, se skautskou výchovou a trochu jiným životním nalazením, než má většina lidí kolem mě. Na první místo se snažím dávat reálné hodnoty, někde na pozadí je vydělávání peněz a věci typu lži, pomluvy, falše do mého života nepatří už vůbec.

U Roqueho se však ukázalo, že to může být jinak. Hlavně vydělat peníze, a to mnohdy za cenu intrik či horších věcí… a s trochou štěstí přijde i výsledek.

Od začátku jsem mu říkal, že mu nebudu dělat falešnou reklamu, ale budu sdílet svoji zkušenost s ním – a jestli mu to udělá reklamu, tak jen dobře. Jenže co když ta zkušenost není pozitivní? Pak nejlepší, co můžu udělat i pro samotného Roqueho, je nepracovat s ním.

V současnosti je to přesně měsíc poté, co jsem bez Roqueho. Většinu času z toho jsem byl v přírodě, sám nebo se super lidmi. Vůbec jsem Roqueho neřešil, a krásně jsem se dostal z roviny a vibrací lží, intrik, podvodů, falešností a neupřímností (což se kolem mě velice často pohybovalo při práci s Roquem) zpět k větší harmonii a z této pozice teď zkusím udělat konstruktivní článek.

Pojďme se nejprve podívat na to, co můžete získat, když se s Roquem setkáte.

Roqueho pozitiva

V případě, že ho navštívíte u něj doma, jedete do relativně bezpečné zóny, kde můžete zažít spoustu nových věcí. Nebál bych se toho. Většina lidí se tam jede léčit. Výhodou návštěvy Roqueho je změna prostředí, které často může být léčivější, než Roque samotný, protože zejména u civilizačních nemocí, kdy má člověk nemoc ze svého způsobu života (jídlo, stres…), tak u Roqueho v džungli se ten způsob života zajisté změní a s tím může zmizet i nemoc. Nicméně to můžete udělat i u sebe doma, protože životní styl z džungle asi úplně neudržíte po návratu do Evropy.

V případě, že se potřebujete léčit, máte šanci, že jedete za zkušeným léčitelem, který má nějaké schopnosti a možná vás vyléčí. Jako léčitele bych se ho nebál doporučit těm, kdo mají dostatek peněz a času a nevadí jim, „když to nevyjde“.

V případě, že máte zájem o ceremonie s učitelskými rostlinami, jako je Ayahuasca, nebál bych se doporučit Roqueho nápoj, který je zaměřený zejména na očistu fyzického těla. Považuji to za jednu z Roqueho silnějších stránek. Naprostá většina lidí byla s Ayou spokojena – věděli ale, že to není halucinogenní Aya, tedy neměli nenaplněná očekávání. Dlouhodobý efekt pití Ayahuascy je vskutku pozitivní.

Sám jsem pil mnohé Roqueho byliny a považuji je za silné, nebál bych se je doporučit. Zároveň se o mě Roque hezky staral, je nekonfliktní, takže ani takhle si nemohu stěžovat.

Shrnuto: Neznáte nikoho jiného, máte dost peněz, času a i odvahy (přečtěte si celý článek, než vyrazíte!) a nabídne se vám příležitost vidět Roqueho, třeba na ceremonii. Klidně do toho běžte, s určitou ostražitostí a informacemi, které budou následovat nyní.

Proč bych Roqueho nedoporučil?

Nejprve dodám krátké dodatky k předešlým pozitivům:

Chcete jet za Roquem

Pokud jedete navštívit Roqueho domů, můžete zažít spoustu zajímavostí. Může se ale stát i to, že se většinu času budete válet, protože Roqueho po jedné návštěvě Evropy začala bolet jeho pajdavá noha. Kdysi tady nabral snad 20 kilo, a shodli jsme se s ním na tom, že si tím rozjel zánět v koleni. Teď trpí značnými bolestmi a to takovými, že teď se mnou do Evropy dorazil s mnoha práškama a injekcemi, které jsem mu někdy píchal, aby ho noha nebolela.

Na jednu stranu je to úctyhodné, že chce tolik „pomáhat lidem“ že i s takovou bolestí letí do Evropy, na druhou stranu ho to dost paralyzuje. A tak se může stát, že pojedete k němu domů s vidinou dobrodružství (které vám bez ostychu slíbí), ale většinu času proležíte v houpací síti, protože není schopen jet na delší výlet a vy jste na něj odkázáni. Koleno má řešení – podstoupit delší půst, pít byliny, být zavřený v džungli. Do té doby, než to udělá a než bude zase vesele a bezbolestně pajdat, návštěvu u Roqueho bych výrazně zvážil.

Roque má tendenci na veřejnosti říkat, že koleno je v pohodě – potom ale přijde za mnou a stěžuje si, píchám mu injekce… hlavně aby vypadal, že je v pohodě. To už ale naráží na můj přístup k životu: Když nejsi v pohodě, nepředstírej, že jsi v pohodě, ale běž se dát radši někam do pohody.

Nicméně – máme tu předstírku číslo 1. Je drobná, snadno omluvitelná, ale budou se sčítat.

Chcete se léčit

Na práci v oblasti léčení s „nejlepším peruánským léčitelem“, jak o sobě rád říká, jsem se velice těšil. Než jsem s ním přiletěl do Evropy, potkal jsem pár lidí, kteří říkali, že jim pomohl se zajímavými problémy. Sám Roque mi na facebooku ukazoval spoustu Evropanů, kterým pomohl. Těšil jsem se tedy na přímou zkušenost s jeho léčením.

Ta však nezačala nabírat zrovna pozitivní směr. V praxi jsme přišli za člověkem s jakoukoliv nemocí a Roque slíbil, že v pohodě vyléčí. Někdy lidi zaplatili 600-1000€ ale teď, o dva měsíce později, jsou tam kde byli před setkáním s Roquem.

Takových případů bylo několik a když jsem viděl průběh této práce, vyhodnotil jsem, že s ní nechci spojovat své jméno. Očekával jsem něco jiného – stejně tak, jako to očekávají pacienti, kteří se jdou léčit.

Někdy Roque pomohl. Často dokázal jakoby „odsát“ stres z hlavy. Lidi se vyklidňovali. Nebo dokázal identifikovat, že jeden ekzém není ekzém, ale jakási plíseň či co – a předepsal farmaceutickou léčbu, která fungovala. Spousta dalších případů nevím, jak dopadly. Někdy dal i dobré rady, které si myslím, že pomůžou zlepšit zdraví – např.: začni jíst zdravěji, protože jsi tlustá a kvůli tomu máš problémy.

Po této přímé měsíční zkušenosti jsem vyhodnotil, že je úspěšnost jeho léčby pod 50% – ačkoliv všem slíbil, že „snadno vyléčí.“ To není až tak dobré – i když často pořád lepší, než klasická medicína.

Tenhle přístup se mi možná podařilo u něj předělat. Když jsme se totiž rozcházeli, chtěl jsem po něm ještě jednu medicínu pro známého – kterému jsem řekl, že jsou to dobré byliny a možná mu pomůžou, možná ne. S tím do toho šel. Roque však řekl, že by nepomohly, takže je ani neprodá, protože bych pak říkal přesně to, co tady teď píšu: „Že všem slíbí, že je vyléčí a pak je vlastně nevyléčí.“

Shrnuto: Léčitel asi Roque je. Pomoc někdy dokáže. Ale často nepomůže. S touto informací, pokud si koupíte jeho byliny či služby, tak si myslím, že je to v klidu. Plus teda jsem ještě viděl, že spousta lidí přistupuje k šamanovi jako k odpustku, který si zaplatí a zbaví se nemoci, aniž by dělali cokoliv s její příčinou či se sebou. Tento přístup taky nemá zrovna smysl. Možná proto tak často nefungoval.

Chcete na ceremonii, ale…

Roqueho ceremonie jsou obecně dobré, ale vzniká při nich spousta problémů. Ty většinou účastník ceremonie nevnímá, nebo o nich neví.

Jeden z problémů je poněkud zásadní: Roque se vždy chlubil tím, že dělá čistou ayahuascu, do které nemíchá žádné halucinogenní látky, drogy, ani nic podobného. Že to dělají ostatní „rádoby-šamani, šašci“, kteří chtějí jen vydělat peníze na turistech (což může být pravda).

Když se ale blížil Roqueho přílet do Evropy, avizovali jsme veřejnost a několik lidí napsalo, že Roqueho nedoporučuje, protože dělá čistou Ayahuascu (a poté člověk nezažívá halucinogenní výlety, za kterými mnoho účastníků ceremonie jde). Když mi pak Roque volal, ze srandy jsem Roquemu řekl do telefonu, že Evropa je plná lidí, kteří chtějí drogu.

O pár dní později mi volal, že – hádejte co?

Že uvařil Ayahuascu jako drogu – aby dávala lidem halušky. Že do toho namíchal durman, chacrunu, a ještě něco. A to mi řekl asi den potom, co jsem zveřejnil video, ve kterém sám říká, že přesně tyhle byliny jsou drogy, které poškozují mozek a že jsou nebezpečné.

Tak jsem si říkal, že asi trochu popil těch nebezpečných bylin, které poškozují mozek.

Co s touhle situací?

Po příletu do Evropy nás 2 týdny ubytovávala jedna žena ze Slovenska. Spolu s ní jsme se Roqueho pořád ptali – co teda dal do té Ayahuascy? Začátku nám tvrdil, že je to míchanice všeho možného, načež jsme reagovali mírně panicky – protože už všude bylo napsáno, že Roque vaří čistou Ayu a organizovaly se na to ceremonie + nevíš, co ta aya udělá lidem. S tím ani já nemám zkušenost.

Roque na to říkal: „Řekneme jim, že je čistá.“

Líbí se vám tento přístup? Mně ne.

Každopádně – po několika dnech, ještě před první ceremonií, kdy jsme to několikrát řešili (s obavami v očích), tak nám Roque řekl, že je to Ayahuasca čistá – tak jak ji vaří vždycky. Čemuž věřím ze všeho nejvíc. Myslím, že nám jen řekl, že je to „droga na halucinace“, protože si myslel, že tak toho víc prodá.

Narazil však na mnohé obavy, a tak se vrátil k verzi „čistá ayahuasca.“

Ve finále ale nevím. a nikdo kromě Roqueho skutečně neví, co lidé na ceremoniích pili.

Během ceremonií ještě měnil složení ayahuascy opět podle toho, co lidé chtěli slyšet. Když chtěli slyšet, že je tam chacruna (často přidávaná bylina pro lepší vize), řekl jim, že je v tom chacruna. Když chtěli čistou ayahuascu, řekl jim, že je čistá.

Na jedné ceremonii přidal výluh z mapacha (tabák), protože měl sen, že potom budou mít lepší vize. Lidé o tom nevěděli. Přidat tam mapacho není žádný velký zločin, ale stejně – líbí se vám tento přístup? Pili jsme kdo-ví-co.

Já jsem se celou dobu umisťoval pouze do role překladatele. Nicméně – přes má ústa takto muselo projít spoustu falešností či přímo lží, které se – tak jako jsem popsal tady u složení ayahuascy – vyskytovaly snad ve všech oblastech Roqueho práce, jen jim tady nedám tolik prostoru. A to se mi dost nelíbilo. Na tenhle způsob práce si vybral špatného člověka. Potřeboval by prodavače z AAA auto, kde lidem taky řeknou cokoliv, jen aby prodali, nehledě na problémy, které přijdou (vím to, 3x jsem do té řeky vstoupil, dement já).

Rozbitá důvěra

V podstatě tedy, ještě než přiletěl do Evropy, začal si vymýšlet a lhát mi (nám). To jsem nečekal. V pozici překladatele jsem se pak často dostával do podobných situací, kdy jsem lidem jeden den překládal něco, ať už třeba blbej příběh z jeho života. Další den byl ale pro jinou skupinu stejný příběh, s jiným koncem. Změnili se posluchači.

Jeden den mužům překládal, jak opustil svoji ženu, prodal barák ve kterém bydlela, aniž by jí o tom dal vědět a zmizel – ať si to řeší. To protože mu zakazovala spoustu věcí a on není žádný podpantoflák.

Další den hovořil před skupinou žen, a stejný příběh skončil tak, že jí nechal barák i se všemi věcmi, protože proč by škodil ženám? Prostě se jen nechtěl nechat omezovat, tak jí nechal veškerý majetek a odjel.

A takhle jsem postupně pozoroval varianty na všechno, co říká, až jsem zjistil, že vlastně nic, co o něm vím, nemusí být pravda. Možná i mě říkal všechno jen proto, aby získal moji podporu a spolupráci.

Varianty jednotlivých příběhů se často lišili i přede mnou ze dne na den, až jsem si říkal, že mu možná nefunguje dlouhodobá paměť – což myslím vážně. Vymýšlí si takovým způsobem, že si buďto myslí, že já jsem blbej a nepamtuju si, co říká jiný den, nebo mu prostě nefunguje paměť.

Proto v tomto článku můžete číst vyjádření typu: „léčitel asi je.“ Protože teď fakt nevím. Pokud není léčitel, nakonec by mě to ani nepřekvapilo. V rámci dlouhých dní mi vykládal i spoustu příběhů o tom, jak žil asi 10 let život coby majitel restaurace, prodával spoustu piva a měl se jako král…

Netrvalo tedy dlouho, než jsem zjistil, že lhaní je u něj na všedním pořádku. Ještě u něj doma mi říkal, že někdy „musíme použít malou lež, abychom dosáhli velkého výsledku.“ Měli jsme ohledně toho neshodu, když jsem mu řekl, že nelžu nikdy, že prostě říkám pravdu a buďto po ní vede cesta, nebo ne. To zase neuznával on, protože se tímto způsobem připraví o spoustu „velkých výsledků“.

No budiž. Malou, směšnou nedůležitou lež někdy přijmu. Jak alechcete pracovat s člověkem, o kterém zjistíte, že cokoliv co říká, může být „malá lež“?

Pomluvy a lži

Zjistil jsem, že svět šamanské práce je plný pomluv. Jestli znáte někoho, kdo to nedělá a hledá někoho na spolupráci, ozvěte se mi.

Roque byl první člověk, se kterým jsem do tohoto šamanského světa vstoupil. Po prvních dvou měsících, co jsem ho znal, jsem si říkal, že jsem měl fakt štěstí. Přesvědčil mě o tom, že je on fakt dobrý – a to i ve významu „dobro“.

Pomlouval však všechny. Někdy vulgárně, často však pomocí logicky a racionálně vypadajících argumentů, které považujete za správné, dokud vás nenapadne, že vlastně můžou být všechny vymyšlené.

Všechny pomlouval. Od jeho bývalé překladatelky (to byly hodiny vyprávění), ostatní šamany, po lidi, kteří nám pomohli na naší cestě (třeba nás 2 týdny ubytovali), nebo i jeho současnou překladatelku pomlouval ještě než s ní začal pracovat, protože na něj nikdo jinej nezbyl. Ta ho teď chudák hájí jako svého pudla, kterého má doma, přitom o něm moc neví (anebo je mnoho z toho schopna akceptovat/ignorovat/zenově přijmout).

Co se mi ale nelíbilo v pozici překladatele, je, že pomlouval i mě. Z mnoha zdrojů se mi donášelo, že na mě nadává, že nepracuju, že nevím co… zatím co jsem mu rýsoval krásnou tour, kterou ale stihl rozbít dřív, než vůbec začala. Dozvěděl jsem se, že jakmile se setká s určitými lidmi, řekne mi, že mě nepotřebuje a nechá mě být… což by mi nevadilo ani před tím, protože na něm můj život nezávisí.

Nikomu však neřekne nic do očí. S každým je za dobře. Až za zády se člověku donese, co o něm říká, když není přítomen. Slovenka, u které jsme bydleli, to hezky nazvala: „Nechává si otevřená každá vrátka.“

I díky této Slověně jsem začal poznávat jeho pravou osobnost už v prvních týdnech naší práce, protože jsme si začali říkat, co nám každému říká. Měl jsem s kým porovnávat varianty příběhů. A nakonec jsme se tomu smáli a děsili se zároveň.

Slovenku použiju ještě jako krásný příklad Roqueho způsobů. 2 týdny nás ubytovávala zadarmo. Vozila nás všude kam jsme potřebovali. Dávala nám jídlo. Zorganizoval dvě ceremonie. Když jsme byli u ní, Roque jí říkal „děkuji poklade“. Jakmile jsme odjeli, byla to „puta idiota (to si dejte do překladače co to znamená), která naslibovala dvě obrovské ceremonie ale přišlo jen asi 12 lidí a sehnala pár lidí na léčení“, díky čemuž Roque vydělal jen asi 50 000 Kč za dva první týdny v Evropě.

No co vám budu povídat. Je to prolhaná kráva, naslibuje hory doly a pak hovno z toho. Ještě že už u ní zadarmo nebydlíme a nejíme její prolhané jídlo.

A pak jí zase volal a byla poklad.

Mě, poté, co jsme se rozešli, nabídl, že můžu letět s ním do Peru, pomáhat mu s léčením tam. V ten samý den jsem potkal člověka, který na mě chtěl pomalu plivnout. Strávil hodinu s Roquem a poslouchal příběhy o mně. Takže tak jako ostatní lidi, které nejčastěji pomlouvá, nepochybně i já už mám svůj vlastní parodovaný hlas, který používá, když o mě mluví špíny, díky kterým zůstává v očích posluchačů svatý. Ale to je mi celkem šumák.

No – líbil by se vám tento přístup? Pokud s Roquem nebudete pracovat, pokud budete pouhý zákazník, pak vám tato sekce může být jedno. Odnést si z toho můžete ale to, že byste veškeré jeho příběhy či vazby, které mezi vámi vznikají, měli brát s velikou nadsázkou.

Problémy se ženami

Takhle jsem absolvoval dva týdny a narážel jsem na spoustu Roqueho falešností. Často šlo dost do tuhého, kdy jsem mohl přímo vidět nejrůznější manipulování lidí, nejčastěji za účelem získání ženské přízně a následného… večeře při svíčkách.

Do toho jsem objevil i skutečnost, že tady Roque minulý rok otěhotněl jednu ženu – a to při ceremonii, když byla pod Ayahuascou a když to nečekala.

Prostě jdete za léčitelem, který vám řekne, že se máte svléct, aby vás omyl ochranným parfémem, odsál negativní energie… a on se neudrží a vleze do vás (tento popis, jak se to stalo jsem se dozvěděl až ke konci mé práce s Roquem. Do té doby jsem měl jen Roqueho verzi – viz níže.)

Roque mi o tom řekl sám, prý dříve, než to zjistím od ostatních. Dítě už bylo narozené a žena ho původně nechtěla pustit do ČR, spíš ho asi chtěla zabít nebo nechat zavřít za znásilnění, bych si tak tipl na základě vyprávění jak Roqueho, tak ostatních lidí.

Od ostatních lidí jsem to začal zjišťovat velice brzy. Mnozí mi třeba napsali jen „aha, ty pracuješ s Roquem, s ním nechci mít nic společného. Hodně štěstí.“

I na tohle všechno ale byla verze, která z Roqueho dělala svatouška: „Ta žena se mnou chtěla sex, ale otěhotněla, to se stává. A teď jí ruplo v hlavě.“

Nebo: „Spousta lidí se mnou nechce spolupracovat, protože říkám pravdu o jiných věcech a ničím jím tím byznys, takže se mě snaží zbavit. A ta žena se mnou chtěla dítě, ale myslela si, že tady s ní zůstanu, což jsem neudělal, tak je teď naštvaná.“

Každopádně, o té ženě a dítěti jsem se dozvěděl, až když jsem ho přivezl do ČR. Říkal mi, že ji nejdřív musel ukecat, aby ho vůbec pustila do země. Naslibovat jí, že si ji vezme, bude ji vozit do Peru, bude jí posílat peníze, přesvědčit jí, že když mu bude dělat problémy, tak nepomůže nikomu…

A protože tahle žena „dělala problémy“, neustále posouval datumy odletu do ČR. Což jsem nevěděl, mně říkal, že je to kvůli práci v Peru a bolavé noze. Moudře mi to neřekl, protože jinak bych s ním nezačal pracovat.

Roque je sexuální labužník. Většina volného času byla jeho sexuální příběhy. Jo – i ty holko ze stanu, vím o tobě. Ty, která jsi ho naučila „počkej, počkej.“

Sexuální příběhy, pomluvy ostatních lidí – to je přesně to, co chcete poslouchat, když jste se šamanem. Na co poznávat hlubší témata, když můžete zůstat prostoduší. Jen škoda, že Roque nepije pivo, to k těmto hlubokomyslným příběhům chybělo. Dodávalo by jim patřičnou šamanskou úroveň.

Abych ale neodbíhal od tématu: „Holky ho chtějí. Chtějí jeho silnou šamanskou energii, energii rostlin a mnohahodinový sex. A on se s nimi vždy slušně domluví.“

Pak v tom ani já nevidím problém, ať si sexujou. Církevní pobožník zrovna nejsem.

Problém jsem ale začal pozorovat, když jsem začal překládat ženám jeho balící praktiky. Zase to byly intriky, lži, útoky na sny… To mě i učil ve volných chvílích. „Musíš jí naslibovat co potřebuje slyšet a za chvíli už ji budeš opírat o strom.“

První podobné překlady jsem to bral jako srandu, ale po krátkém čase jsem začal mívat se ženama soukromé rozhovory, kdy jsem Roqeumu trochu kazil románky. Když se mě totiž ptali na Roqueho, už jsem jim říkal pravdu a tahle pravda často vedla v to, že ženy odradila od nějakých hlubších navazování vazeb. No, dělal jsem to samozřejmě proto, že jsem žárlivej a ženy mě nechtějí tak jako Roqueho. To bude Roqueho verze. I jeho bývalá překladatelka „byla žárlivá bestie, která ho nenechala mít nic se ženama.“

No a když jsme u těch žen, zmíním i jednu zkušenost z ceremonie. Byla to asi chvíle, kdy se u mě zlomil chleba.

Stalo se to když jsem měl přeložit jedné ženě, že s ní chce mít sex v rámci léčby – odblokování energií. Takovej Guru Jára.

Když jsem to slyšel, řekl jsem té ženě, že dávám ruce pryč od jejího rozhodnutí a že jsem tady pouze jako překladatel, který má za úkol přeložit, že s ní chce mít Roque sex, aby ji léčil.

Žena řekla, že to zkusí, že už zkusila všechno. Tak jsem je nechal v temné místnosti.

Odešel jsem a cítil se fakt špatně. Přijel jsem s Roquem, abych mu pomáhal léčit lidi a místo toho jsem uprostřed lží a jsem bod, přes který se realizujou podobné věci. No nezbývalo mi doufat, než že to té ženě pomůže – což dodnes nevím.

Seděl jsem venku a koukal na zvracející skupinu lidí na ceremonii. Když poté i žena vyšla s brekem, že nechápe, proč k tomu svolila… došlo mi, že v tu chvíli jsem od ní očekával neočekávatelnou kompetenci se rozhodnout.

Zoufalá žena uprostřed ceremonie, která už zkusila všechno a někdo po ní ze sekundy na sekundu chce rozhodnutí. Asi bych taky svolil, ale asi bych pak taky litoval ještě hodně dlouho.

Tahle část článku mě stála 3 tátovy cigarety, které jsem mu sebral a vykouřil během psaní, protože mě to stále emočně rozrušuje a Roque mě mimo ostatní užitečné věci naučil i celkem slušně kouřit.

Tahle sexuální scéna je asi nejnechutnější věc, kterou Roque za moji práci s ním udělal – jen nevím, jestli vědomě – s cílem sexu, nebo nevědomě – s vidinou toho, že ji vyléčí. Obojí je možné – což je strašidelné. Tak či onak jsem se už tehdy zapřísáhl, že se tohle opakovat nebude. Ne se mnou.

Ať se domluví, ať si sexujou, ale jít na to touhle cestou, to je moc.

Ještě se dostaneme k tomu, jak tyhle jeho dobrodružství se ženama ovlivní působnost Roqueho v ČR. Nejprve však…

Věřte nevěřte…

Je Roque brujo (zlý čaroděj)?

Teď vstoupíme trochu do šamanského světa.

Roque se vždy vydává za dobrého člověka, „který bohu slíbil, že bude říkat pravdu a pomáhat lidem“.

Nicméně nevěřím mu už nic, a tak když jsme zvažovali variantu, jestli to náhodou není brujo (čti brucho) – tedy člověk, který používá magii ke zlým věcem, černokněžník….

… tak je to varianta, která nejde vyloučit.

Když jsem se se ženami bavil, často mi říkaly, že mají pocit, jak kdyby je hypnotizoval, nebo na ně působil ještě „nějak jinak“.

Sám Roque mi řekl, že teď nemůže pracovat v Yurimaguas (město nejblíž jeho domu), protože tam jedna žena všude roznesla, že je brujo, že ji omámil. Udělala to ale, protože v tu dobu měl sex i s jinými ženami a „je to žárlivá blbka“.

Nicméně sám nás učil, jak se takovéto brujerie (brucherie – začarovávání) na ženy dělají. Takže o nich minimálně ví, „jen je nepoužívá“. Nebo si to celé vymýšlel. To je taky možnost. V současnosti jsem ale toho názoru, že jestli o nich ví, tak je používá téměř jistě.

I já sám se v Roqueho přítomnosti cítím dobře, nebál bych se říci, že jsem mírně pod jeho vlivem.

Zajímavé to ale je, když se začnu bavit s citlivým člověkem, vnějším pozorovatelem.

Po planetě totiž pobíhá spousta lidí se srdcem ze zlata, kteří jsou o vás schopni zjistit pomalu více, než kolik toho o sobě sami víte – a to jen tím, že se na vás podívají a cítí, co z vás vyzařuje.

A nepotkal jsem asi žádného takového citlivce, který když viděl Roqueho, tak by řekl: „Jééé, sluníčko.“

Spíše padají výrazy jako „hrůzostrašný“, „pryč od něj“, „co to tady je“, „jde z něj špatná energie“, „dělá se mi z něj reálně špatně“ …

Já toto vnímání úplně nemám. Respektive – celkem mám, ale u Roqueho se mi ho nedaří používat. Nevím o něm nic. Nedaří se mi vstřebat to, co k němu/z něj cítím. Mám konflikt z dob, kdy jsem ho poznal a to, a z dob, kdy jsem s ním pracoval.

To, že ale manimuluje lidmi je téměř jisté – i bez nějaké magie. To, že používá magii na ovlivňování, je na základě vyprávění mnohých lidí dost možné.

K tomu stručně zmíním, že mi Roque vyprávěl o tom, že studoval černou magii, ale musel toho nechat, protože začal bláznit. Vyprávěl mi o tom, že chce udělat rituál na hřbitově, který mu dá „všechno po čem touží“. Vyprávěl mi techniky, jak se dělají brujerie… čili všechno to zná. Jestli to existuje. „Jen to nepoužívá.“

Ještě že. Dobře pro mě.

Čili, jak jsem psal začátkem článku – klidně jeďte za Roquem, jestli máte čas, peníze a trochu odvahy. Protože dost možná jdete do světa, ze kterého mě někdy jímá hrůza.

Třešnička na dortu, hřebík do rakve

Takhle jsem tedy trávil čas s Roquem. Vhodil jsem sem pouze pár příkladů, které ale celkem reprezentovaly každodenní aktivity.

S vidinou toho, že jedu pomáhat lidem, nakonec to nejužitečnější bylo dávat Ayahuascu a nechat tuto rostlinu, ať s lidmi pracuje. Všechno okolo bylo ale plné falší, lží, problémů, intrik, a to není můj svět. Tenhle svět se dokonce snažím eliminovat svojí přítomností. Možná proto jsem se měl s Roquem sejít.

Už po dvou týdnech jsem začal tušit, že bude problém. To je to, co jsem v minulém článku zmínil, že se o tom ještě nechci ještě rozepisovat, začátkem kapitoly Polibek lišky.

V tom článku popisuji, že se mi po troše Ayahuascy ve stromě vykreslil obrazec, který šel vidět jako jelen dívající se doleva nebo tvář kostry dívající se doprava.

To, co jsem k tomu nenapsal bylo, že ta lebka dívající se doprava, byl šaman. A byl to Roque. Bylo to v den plný lží, intrik na ženy, na jeho kamarády, pomluv… spousta se mi toho nelíbila. Jen jsem nevěděl, jestli jsem paranoidní, tak jsem nechtěl dopředu vypustit falešný poplach.

Teď už nepovažuji za pravděpodobné, že bych byl paranoidní. Ayahuasca – Roqueho nástroj, mě od počátku pobytu v Evropě vedla vlastně proti Roquemu. Měl jsem podobné vize. Měl jsem sny, kdy to, co se děje nyní, se dělo ve snu, kde jsme se rozešli ve veřejné „hádce“ kvůli lžím.

Ten obrázek ve stromě jsem si i nakreslil na mobil (moc pěkně, ehm), abych ho nezapomněl. Tušil jsem, že budu hovořit to, co hovořím nyní o 2 měsíce později. Už tehdy mi ukazoval, že si budu muset vybrat, jestli budu hrát za přírodu a pravdu, nebo za lebku šamana. A tak se teď děje. Vybral jsem si. A vybral jsem si tak definitivně na základě jednoho z Roqueho počinů:

Jednoho dne, když jsem ho požádal, jestli by mi dal peníze, co mi dluží za letenku a moji práci, tak mi řekl, že mi je nedá. A to proto, „že je dal ženě, která sehnala lidi na ceremonie a celou dobu jsme byli domluveni, že za to dostane peníze ona a ne já.“

Jenže ještě dva dny před tím jsme se bavili ne-li všichni tři dohromady, že ta žena nechce peníze, jen nějaké drobné na nějaké náklady a lekce španělštiny, a já dostanu normálně výplatu za měsíc práce, kdy výplata = provize z ceremonií.

S letenkou se jednalo cca o 50 000 Kč. Jenže za ním prý před odjezdem přišla ta žena, že by ty za práci peníze nakonec chce, a tak jí je dal.

Tak jsem volal té ženě, jestli se změnila dohoda a jestli jí Roque dal peníze, a ta řekla, že se nic nezměnilo a mimo ty domluvené drobné jí nic nedal.

A teď se podívejte na moji situaci: Začal jsem pomáhat člověku, jehož práce se mi ve finále nelíbí, stejně tak jako jeho způsoby. Čekám na výsledky dlouhodobějších léčeb, abych zjistil, jestli má tato práce smysl, ale ty stále nepřicházejí.

Dávám tedy důvěru v mé jméno člověku, kterému pomáhám a mám pocit, že tím svému jménu začínám dost škodit. Lidem pomáhají nejvíce ceremonie, ale i na nich dělá problémy, zejména se ženami.

A potom mi řekne – formou lži, že mi nezaplatí za měsíc mého života. Skloubil tedy několik prvků jeho osobnosti – lži, podvod a tentokrát to namířil přímo vůči mně a vtáhl do toho dalšího člověka, kterého jsem tou dobou měl celkem rád (tu ženu, současnou překladatelku), a udělal z ní svini porušující dohody.

Tak jsem mu řekl, že teď mu nevěřím už vůbec nic. Nevěřím jeho práci a k tomu nemůžu věřit ani tomu, že dodrží nějaké dohody mezi námi. Tak proč s ním mám být? Končím. Najdi si někoho jiného.

„V pohodě, mám tu spoustu kamarádů, kteří mi pomůžou místo tebe, takže není problém.“ řekl Roque.

Výborně. Dokončíme tady rozdělané setkání na ceremonie a pak mi řekneš, kam tě mám zavést.

A najednou ze mě spadlo velké břímě. Já Roqueho nepotřeboval. On potřeboval mě. Absolutně se nechoval adekvátně. Zadělal si na problémy.

Tímhle krokem se tady (ČR) Roque v podstatě odrovnal – už jen z toho důvodu, že jsem člověk, který od začátku veřejně publikuje jeho činnosti. K tomu jsem netušil, jak chce realizovat zbývající domluvené ceremonie. Nehodlal jsem přijímat zodpovědnost za situaci, kterou si vytvořil. Plus ještě počkejte na konec článku – v co to celé vyústilo.

Roqueho verze příběhu bude, že jsem s ním byl kvůli penězům a v okamžiku, kdy mi řekl, že mi je nedá, tak jsem ho hned nechal, a s takovými lidmi nechce pracovat. Někdo by mohl namítnout, že je celý tento nešvar mezi námi kvůli penězům, nicméně pokud někdo sleduje dlouhodoběji moji práci, kdy přes 5 let dělám tento blog ze světa zdravého životního stylu v podstatě zadarmo, píšu knihy a dávám je zadarmo, stejně tak online kurz dávám zadarmo, před tím jsem ve skautu strávil ani nevím kolik stovek hodin zadarmo pro děti, takže mám pocit, že většina mé pracovní energie jaksi není finančně ohodnocena a jsem s tím v klidu. Můj účet se sice nechutně červená, ale pořád to dává větší smysl, než jít dělat neprospěšnou práci za peníze.

Prostě když má práce smysl, nevadí mi ji dělat zadarmo. Tahle práce ale smysl ztratila, jednání se mnou bylo tragické, pomluvy a lži jsou věci, které by měli vymizet z tohoto světa, a do toho mi oznámil moji nevýplatu pomocí nechutné lži…

Zároveň on sám teď nemá žádné peníze, protože jeho syn měl problémy a musel platit právníky, dcera onemocněla a musel platit nemocnice, rozprodal většinu majetku… takže jsem byl ochoten věřit tomu, že se mnou prostě bude jednat jako s ostatními a za 3 měsíce práce s ním nedostanu nic.

A to nedovoluje ani můj červený účet, ani má hodnota mé osoby, která je vskutku vysoká.

Takže díky bohu za tento jeho hřebík do rakve, protože jinak bych se možná ještě trápil.

Kde je Roquemu konec?

Celé to vedlo to v to, že začal shánět někoho, s kým by mohl pracovat, protože jsem byl celkem dost nekompromisní. Přestal jsem s ním hrát hry, přestal jsem řešit jeho problémy, a to včetně toho, že když jsme dojeli ke mně domů, řekl jsem mu, že nechci u sebe doma lháře a že ho zavezu na hotel. Bez emocí. Jeho situace přestala být moje zodpovědnost. Vytvořil si ji sám. Doufám že je to na základě tohoto článku dostatečně pochopitelné.

Všechno se sečetlo.

Tak začal volat lidem. První byl člověk, se kterým si domluvil ceremonie v Olomouci na nadcházející víkend. Kvůli této ceremonii mimochodem zrušil účast na festivalu Drienok, kde měl přednášet o možnostech bylin a šamanství. Jenže tam „neměl jisté klienty“, tak tam nechtěl jet a domluvil si ceremonii v Olomouci s kamarádem, se kterým jsem ale já ale už dlouho před tím domluvil ceremonii o týden později.

To je další aspekt – domlouváte něco s lidmi, ale Roque vedle toho domlouvá něco jinak. Sranda.

No byl jsem zvědavý, jak to dopadne – moje práce byla svolávat lidi na festival, který si ale zrušil. Vytvořil si zajímavou situaci

Člověk z Olomouce mu však řekl, že s ním nepočítá, že jsou jeho prostory obsazené a počítá s ním až na další víkend, který jsem domlouval já.

Roque na něj pěkně nadával, že se dohodnou a on to pak ruší. Což bylo velice časté – jakoby žil ve svém světě, který ostatní nevnímají, protože ani ten muž z Olomouce mi neřekl, že by s ním Roque něco domlouval. Jakoby to Roque měl jen ve své hlavě.

Každopádně – začal volat dalším lidem. Nikdo mu nemohl pomoc. Nakonec mě poprosil, jestli bych ho dovezl zpátky na Slovensko, za ženou, která mu před tím zorganizovala větší ceremonii – za jeho současnou překladatelkou, kterou ještě pár dní před tím pomlouval, že by s ní nikdy nepracoval, protože je taková a taková, a je to žena a ženy jsou žárlivé, atd.

Tak jsem ho tam zavezl.

Na web jsem hodil, že s Roquem již nepracuji. Lidi jsem začal odkazovat na novou překladatelku. Jenže většina domluvených akcí se jim sesypala. Možná se jim povedla jedna akce na Slovensku, ale vůbec nevím, přestal jsem se o Roqueho zajímat.

Zároveň si mě oba blokli na facebooku. Jak znám Roqueho, troufám si mít předsudek, že jakmile se mu začaly rušit domluvené ceremonie, nevydělával peníze, byl naštvaný a myslel si, že se mu věci ruší, protože já všem píšu na facebooku, ať za ním nejezdí (to hovořil o bývalé překladatelce).

Zodpovědnost za jeho neúspěch bude teď delegovat na mě, tak jako ji vždy delegoval na někoho jiného.

Já ho však měsíc naprosto ignoroval, nikomu jsem nic nepsal, protože jsem bubnoval na buben někde v teepee uprostřed ničeho, hrál na kytaru u ohně, potkával se se super lidma a Roque mi byl ukradený.

Měl jsem se skvěle, neměl jsem důvod se vracet do tématu „Roque Lopez“. Poté, co jsem se rozhodl hrát za jelena koukajícího doleva se totiž začaly dít krásné věci v mém životě.

Zase. Zase se mi vyplatilo udělat těžký krok (nechat Roqueho na pospas bylo psychicky těžší než s ním zůstat). Rozjel se krásný proud života, kdy jsem začal poznávat přesně ty hodnoty, které mi u Roqueho chyběly. Maximální upřímnost mezi lidmi. Duchovní vyspělost. Skutečná láska mezi lidmi i láska lidí k přírodě….

A nejlepší na tom je, že to všechno začalo na tom festivalu, který Roque zrušil. A ještě lepší na tom je, že tam nakonec skončil i Roque. A to úplně nejlepší na tom je, že přesně na tom festivalu začal Roqueho konec v ČR.

Jak se to stalo?

Vrátí se Roque Lopez Lancha ještě někdy do ČR?

Když jsem dovezl Roqueho na Slovensko, bylo to rozhodnutí v podstatě z minuty na minutu, protože ho všichni v ČR odmítli. Dojel jsem tam, nadobro jsme se rozloučili – s cígem, jako kámoši. Dva rozhádaní odborníci na lidské zdraví. Správně paradoxní životní scéna.

Nakonec mi i vyplatil, co mi dlužil. Do koruny i s nějakým dýškem a řekl mi, že to byla zkouška, jak se zachovám. Neprošel jsem.

Prý ho takhle zkoušeli, když byl dítě a pracoval jako číšník v restauraci. Majitelé chtěli znát jeho osobnost a nezaplatili mu měsíc. Tak nevím jestli tomu mám věřit, možné to je, stejně jako je ale možné, že prostě chtěl ušetřit peníze tím, že mi nezaplatí. Ale vlastně je mi to jedno jak to je. Nejsem dítě a mám nějaké své standardy toho, jak bych chtěl, aby se mnou lidé jednali. Roque neprošel.

Každopádně najednou jsem měl docela dost peněz a byl jsem kousek od Drienku – toho festivalu, kam jsme původně měli jet s Roquem přednášet, než to zrušil. A když jsem byl takhle blízko, tak si říkám: „Proč si po několika letech neužít trochu života?“

Sranda však byla, že tam měla v plánu jet i jeho nová překladatelka, které jsem den před tím dovezl Roqueho domů, ale nechtěla ho nechat doma samotného. Takže ho vzala s sebou.

Nakonec tedy skončil na tom festivalu, který zrušil, protože tam nemá jisté klienty, jen se mu zrušili i ti klienti, kteří by tam bývali přijeli skrze předčasnou domluvu.

Na místě si alespoň domluvili přednášku v malé stanové čajovně.

Přišlo mu tam tak 50-100 lidí. Kdyby si to býval nezrušil, přišlo by mu jich tak 300 na větší prostor k přednášení.

Ale hlavně – ta čajovna, ve kterém měl přednášku patřila, majitelce, která skoro svítila. Přesně to zlaté srdce, o kterém jsem psal před tím.

A co se nestalo?

Před tím, než měl přednášet, vstoupila na scénu a řekla, že ho musí zastavit.

Že je Ayahuasca skvělý prostředek, pomocí kterého se snaží pomáhat lidem a to na takové úrovni, že nechybí moc, aby byla uznána jako oficiální prostředek k léčení závislostí a psychických poruch na specializovaných pracovištích.

Brání k tomu však nezodpovědní šamani, kteří sem přijíždějí a dělají problémy. A že už je tady minimálně jeden podobný šaman, kterýmu nedovolí vstup do ČR.

A že se jí z jiných zdrojů doneslo, že skrze Roqueho přichází spoustu problémů….

No v tu chvíli už jsem seděl jako omámený, co se to děje. Roque tam seděl taky a vypadal jako démon. Ničemu nerozuměl ale na energetické sféře to tam vypadalo jak bitva Darth Vadera a Mistra Yody (zlo vs dobro).

Paní řekla, že nemůže připustit, aby z jejího prostoru vzešly další problémy a tím pádem nemůže ani dovolit, aby tam Roque působil, přednášel.

Proběhla vášnivá debata. Jeho překladatelka za něj dávala ruku do ohně (podle mě neví, za co jí shoří). Já seděl a neúčastnil se, i když bych mohl na místě potvrdit všechno, co paní majitelka říkala. Vyústilo to v to, že kdo chtěl, mohl si jít poslechnout Roqueho – ale někam jinam.

A tak se asi 10 lidí zvedlo a šli poslouchat.

Když se tato scéna ukončila, šel jsem poděkovat paní majitelce, že udělala nádhernou věc, na kterou jsem já neměl sílu a sdílel s ní moji zkušenost s Roquem.

Když přestanu na chvíli věřit na náhody, jsem fascinován. Roque sem několik let jezdil, dělal kdoví co. Jestli celou dobu pracoval stejným stylem, tak to potěš pánbůh. Nakonec se ale dostal ke mně a já k němu.

Měsíc trvalo, než se naše cesty rozešly, protože to neprošlo přes moje hodnoty. To že jsme se rozešly ho dostalo do této čajovny, kde se setkal s paní, která má kapacitu zastavit šamana, aby vstoupil do ČR.

A k této paní majitelce čajovny přišla jiná paní a sdílela jí zkušenost se zmíněnou ženou, které tady Roque minulý rok udělal dítě v době, kdy se mu svěřila jako pacient. „V podstatě ji znásilnil pod Ayahuascou.“

A tak – skrze celý tento sled událostí – se Roque dost možná ukončil v ČR.

Co je strašidelné, je, že mi krátce po této události volal Roque, že dítě, které má tady s tou Češkou, umřelo. A že pokud mi bude psát, kde zrovna je, tak jí to hlavně nemám říkat, protože je teď jako šílená.

Popravdě mi to přijde jako děsivá shoda náhod a jestli je Roque šaman, brujo… tak by mě nepřekvapilo, kdyby smrt dítěte náhoda nebyla, protože kvůli němu začal mít v podstatě velké problémy.

Žena mi doopravdy krátce na to psala, kde je Roque. Řekl jsem jí to. Coby ne. Ke smrti dítěte se však nevyjádřila, takže nevím, jestli je to pravda.

Poučení?

Dneska je 25.7. Roque má narozeniny. Původně jsem si myslel, že je budeme slavit spolu, protože já je mám za 6 dní. Namísto oslavy mu však dávám dárek ve formě tohoto článku.

Zároveň dnes Roque předčasně odletěl z ČR. Neměl tu co dělat, protože se mu většina ceremonií zrušila. Když jsem se dnes probudil a věděl jsem, že už je někde nad oceánem, bylo mi moc krásně a konečně jsem se dokopal k dotvoření tohoto článku.

Tak trochu doufám, ačkoliv ho mám vlastně nepochopitelně pořád rád, že tento článek pomůže k tomu, že už se tady Roque doopravdy neobjeví.

Možností šamanů, ceremonií je spousta jiných. Patrně existují i tací, kteří jsou v pohodě – začínám se k nim dostávat. I když po zkušenostech s Roquem, kterému jsem věřil celkem odevzdaně, už asi nebudu věřit ničemu.

Když byl Roque vyhoštěn z čajovny na festivalu, krátce nato nastoupila se svým programem paní majitelka čajovny. Byla pro mě v tu chvíli reprezentantka světlé strany síly. Začala hrát na šamanský buben a zpívat nádhernou slovanskou píseň.

Poznal jsem v tu chvíli sílu českého/slovenského „šamanismu“. Sílu našich lidí, které jsem najednou viděl o pár evolučních stupínků výše oproti Roquemu. Pochopil jsem, že v tom je budoucnost, do toho má smysl dávat energii – do čistoty, upřímnosti.

Byl jsem v úžasu. Dojatý, z toho, co se stalo. Nepochybně to byla jedna z nejhezčích scén mého života. A stala se proto, že jsem se vydal po cestě pravdy – což se mi po několikáté ověřilo, že nabízí skutečné vnitřní uspokojení. Teď jen doufat, že to přežiju a nepřiletí na mě nějaké černé kouzlo.

I kdyby, tak jsem při té scéně „Roque vs. Majitelka Čajovny“ seděl vedle dívky, se kterou jsem se pustil do řeči. Pak se navázal na novou skupinu lidí, kterým najednou člověk nemusí vysvětlovat, že lhát se nemá, zabíjet zvířata se nemá, ani je znásilňovat (a vyrábět tak mlíko), ani je požírat. Ani že se nemá dělat bordel, ani že se nemá ničit příroda… No nádhera.

Začal jsem zažívat jeden z nejhezčích měsíců mého života. Takže to za to stálo.

Pravda a láska tehdy zvítězila nad lží a Roquem a já měl tu čest se svést na této vlně. Poznal jsem úžasný kontrast a znovu si připomenul, co tady má smysl dělat.

Takže díky za zkušenost.

Vzhledem k tomu, že si mě jak Roque, tak Martina (jeho současná překladatelka) blokli na FB už docela dávno, nemám možnost reagovat na to, co píší, přičemž mi od přátel přišel její příspěvek ohledně situace. Abychom měli komplexnější obrázek, tak sem její reakci na článek vložím – můžete se podívat na její pohled na věc.

Rovnou ale využiju i tohoto prostoru k tomu, abych poukázal na skutečnost, že jsem buďto blázen já, nebo ona. Vyberte si, protože náš pohled na věc se očividně neshoduje. Někdo z nás dvou lže. Respektive: Myslím, že lže někdo z nás tří, protože do rovnice je třeba zahrnout i Roqueho. Martina totiž u naprosté většiny věcí, ke které se vyjadřuje, osobně nebyla a tak je její názor vlastně Roqueho názor + to bude Roqueho názor, kterému pravděpodobně ani správně neporozuměla, jelikož neumí moc dobře španělsky. Osobně mi relevantnost jejího názoru přijde menší, než relevantnost zprávy z bulváru. Ale posuďte sami:

Ahojte .Keď mi už desiaty človek napísal, nech sa k článku Josefa na Roque López Lancha vyjadrím a uvediem aj kúsok opačného pohľadu do vecí, rozhodla som sa niečo napísať.Začnem citátom odborníka: ,,Vymýšlanie klamstiev je jediná odborná kreativita, ktorú títo ľudia vedia excelentne. Zodpovednosť za vlastné nezodpovedné činy hádžu na iných a očierňujú ich, len aby sa zvýšila ich popularita a vlastný pocit dôležitosti. Dokážu porozprávať tie najúchvatnejšie scenáre, v ktorých očierňujú meno iných ,aké ani vo filme nenájdete.“
Všetko sa začalo zamotávať už v Lime pred odchodom, keď Josef nemal pripravené žiadne konkrétne ceremónie a tvrdil opak.Našiel si však čas na dievčatá,ktorým motal hlavu tým,ze je veľky podnikateľ,veľmi bohatý s krásnou budúcnosťou.Videla som správy,ktoré písala tá dievčina a pýtala sa Roqueho na neho. Pôvodne mali letieť do Prahy,kde mal Roque dohodnutých ľudí na liečenie…Josef zmenil let a prileteli do Viedne.O pravdivých dôvodoch sa radšej nebudem vyjadrovať…Nasledovala spleť udalostí , čo normálnemu človeku príde ako totálna nezodpovednosť voči cudzincovi,ktorý nevie jazyk a je odkázaný na iných.Na ceremóniach na Slovensku,sa ma ľudia pýtali,prečo nechce Josef prekladať,prečo si brnká na gitare,prečo chce piť ayu,keď ma v noci pracovať,prečo im z chladničky berie jedlo a podobne.Za moju prvú ceremóniu,kde mi pomohli priatelia všetko pripraviť,som naozaj nedostala peniaze,ale Roque daroval celej mojej rodine medicíny,čo malo hodnotu podstatne vyššiu… S medicínou pre známeho to tiež bolo kus inak…Roque kúpil auto za 1000 eur,aby sa mohli presúvať .Keď mal Josef prisľúbenú prácu a chcel od neho odísť,tak mu Roque to auto chcel nechať, nech mu dá 400 eur a je dobre .Najlepší Josefov nápad bol, nech mu dá medicíny za 400 eur ,on ich predá a tie peniaze mu dá za auto.Pýtala som sa,či si má Roque zaplatiť v medicínach daľších 400 eur ,aby mu dal auto.Dostala som odpoveď,prečo to takto beriem.O Drienku tí,čo tam boli ,vedia svoje…kedy Josef spôsobil ohováranie a prekrúcanie ,na druhý deň to všetko poprel bez hanby, lukratívna práca mu nevyšla,tak sa po tom všetkom chcel znova vrátiť k Roquemu a pomáhať mu, zvláštne. Appropo Roque je pre mňa priateľ a nespávam s ním, ako sa písalo,no na vlastné oči som nie raz videla a čítala v správach,ako sa mu ženy,tisnu do postele a chcú spiritualny sex,som sa kus hanbila za nežne pohlavie..ale poďme ďalej.Začali ste mi posielať ,hlavne ľudia z Čiech okopírované správy od Josefa, čo písal a ako odhováral ľudí, aby rušili ceremónie a to s dátumom ešte pred príchodom do Čiech….Ako rýchlo sa zabúda,ako zadarmo človek žije pár mesiacov v Peru a cudzinec plní jeho priania.Roqueho noha bolí,áno,táto klíma mu nerobí dobre,no v džungly som nepočula,že by sa sťažoval,venoval sa nám ako sa dalo,chodili sme na vylety,jedli sme zadarmo,staral sa.Suma sumárum, keď niekto o sebe tvrdí,že je moralista a šťastný človek,tak nechápem prečo si dá tu námahu napísať takýto článok a zverejniť ho deň odletu na jeho narodeniny. Keby bol taká sviňa ako sa píše, tak by sem nechodil tak dlho a nemal by priateľov a ľudí, ktorým zachránil život a dôverujú mu. Nikoho si nemám chuť zastávať ani ohovárať. Necítim hnev ani nenávisť. Všetci chceme byť šťastní a milovaní a každý má svoj vlastný spôsob získavania toho. Ste dospelí ľudia ,utvorte si vlastný názor.

Moje reakce:

-> Josef neměl připravené ceremonie – Roque říkal, ať nechystám žádné datumy, dokud nebude v ČR, že nechce, aby se vědělo kdy tady bude. Rozhodně jsem mu ale netvrdil, že je něco připravené, dokud nebylo něco připravené. 

-> Motal jsem dívkám hlavy tím že jsem bohatý podnikatel… Tak to nevím, jestli bych někdy dělal protože jsem v té době byl celkem vyhořelý zbankrotovalý podnikatel, který šel za Roquem v rámci odreagování se od předchozích činností. V Limě jsem se párkrát viděl s jednou holčinou, která má na ruce vytetovanou vlaštovku, což je vzhledem k mému příjmení velice příhodné a poněkud jsme se seznámili.
Rovnou jsem se jí zeptal, jestli jsem jí někdy něco takového říkal, a tady si můžete přečíst odpověď: https://ibb.co/vhsWvL2
Takže podobnou špínu bych si nerad nechal líbit. 

-> Původně neměl Roque domluvený lidi v Praze. Vysloveně říkal, že nechtěl letět do Česka, protože mu tam údajně bývalá překladatelka spolu s jinými lidmi vytvořili špatnou pověst. To že začneme na Slovensku byl Roqueho impulz. S Vídní souhlasil. Až když přijel na Slovensko a zjistil, že tam nikoho nezná, tak začal říkat, že jsme měli začít v Praze. Což ale Martina neví, protože u toho nebyla a tak jediné, co teď může vědět, je Roqueho verze příběhu.*

-> Na ceremoniích jsem polovinu dne překládal lidem jen tak zadarmo, přičemž to byly Roqueho příběhy. Pak jsem si šel na chvíli hrát na kytaru. Na tom je něco divného?

-> Ayu (když už) jsem pil v tak malém množsví, že jsem dosáhl stavu podobného meditaci, který nikterak nebránil práci.

-> Z ledničky jsem bral jídlo, které bylo údajně i pro mě. Jestli jsem někomu vzal špekáček, kterej nebyl můj, tak sorry. 

-> Roque koupil auto za 1000 € poté, co několikrát změnil názor na to, jestli auto chce nebo ne. Strávil jsem se známými 2 dny hledáním dobrého auta, ale jednak stálo 1100€ a jednak se Roque zrovna rozmyslel, že ho nepotřebujeme v době, kdy jsme ho mohli koupit. Takže to padlo a když za další dva dny chtěl auto, sral jsem na to a jel jsem do AAček koupit vrak, který chcípl po první hodině jízdy. To auto jsem si nechtěl nechávat. Původní dohoda byla, že se auto prodá před Roqueho odletem a peníze se mu vrátí, jenže se změnila situace. Auto pořád nechci, nechtěl jsem ho ani za těch 400€ ale nakonec jsem to vzal, s tím, že ho prodám, protože jsem se cítil poněkud nedoceněný za měsíční práci. Auto je vrak, do kterého prší, chcípe každou chvilku i za jízdy. Kdyby ho někdo chtěl, je k dispozici. A i proto, že jsem ho nechtěl a v tu chvíli po mě chtěl jeden člověk medicíny, zkusil jsem se ho zeptat, jestli k tomu auto dá i 3 lahve medicíny, které mu pravděpodobně stejně zůstali nevyužity. Plus bylo napsáno stejně na mě, takže i kdybych si ho za těch 10 000 nekoupil, nakonec by mi zůstalo a musel bych to znovu řešit, kdo ví, co by se s ním dělo v průběhu mé absence, atd…

-> Na drienku jsem nic nezpůsobil, způsobilo se to beze mě a když se mě poté lidi ptali na moji zkušenost s Roquem, říkal jsem prakticky to, co je v tom článku napsané. Takže svým způsobem bych popřel znovu, že jsem na Drienku něco způsobil. Dokonce jsem si šel se zájmem poslechnout si, co budou říkat na přednášce. Byl jsem překvapen, jak se vyvrbila. Pravda, líbilo se mi, co se tam stalo.

-> Lukrativní práce mi sice nevyšla, ale i tak by byl nástup do ní až v září, takže by to nebyl důvod pro ukončení práce s Roquem. Plus, dveře jsou pořád otevřené. Nevyšla, protože jsem nevěděl, jestli chci nastoupit. K Roquemu jsem se vrátit nikdy nechtěl, jen jsem mu nabídl, že jestli bude potřebovat pomoc, tak mu pomůžu, abych ho tady nenechal uplně, s tím, že jsem i ochoten přijet na ceremonie, protože – to, jak píšu i v článku, pomáhalo lidem. Opět ale s tím, že jsem všechno zařizoval tak, aby se to na těch ceremoniích obešlo beze mě. Takže zase nevím, odkud martina vzala, že jsem se chtěl vrátit k Roquemu a nechápu, proč něco takového píše. Roque jí to asi řekl. Dost možná jí řekl i to, že – jak píšu v článku, mi nabídl, abych s ním letěl do Peru pracovat v ten samý den, kdy na mě chtěli lidi plivat poté, co se o mě bavili s Roquem a Martionou. Takže jednak – co mi má co nabízet práci, poté, co mě pomlouvá? A jednak – co má Martina co dělat překladatele, když je její španělština na úrovni lekce 5 z učebnice „Španělský samouk“ – protože většina jejích překladů vychází ze znalostí Italštiny.

-> Někde jsem psal, že Martina spí s Roquem?

-> Zajímalo by mě, za jakých podmínek jsem někomu napsal, aby rušil ceremonie v ČR, v době, kdy jsem je měl organizovat a organizoval. To mi klidně pošlete taky.

-> Martina neslyšela stěžovat si Roqueho, ani mu nepíchala injekce, ani ho neviděla brát prášky, ani infuze, protože před holkama dělal drsnýho. Náš pobyt v Peru byl v pohodě. Sem tam jsme vyjeli i kousek na výlet, ale to, o čem referuji v článku, je, že jsem lidem na ceremoniích překládal, že bychom jezdili do vzdálených komunit, kam se jede třeba celý den, 3 dny bychom tam byli… a to jsou přesně ty aktivity, o kterých – když jsme u něj byli – mi Roque říkal, že je neděláme, protože ho bolí noha. To ale Maritna neví.

-> Kdyby nebyl „taková svině“ jak píši, tak by tu neměl spoustu svým způsobem nepřátel. Lidi, který na něj chtějí dát trestní oznámení. Lidi, kteří s ním mají špatnou zkušenost. Což mi mnozí začali psát, že mi děkují, že jsem to zveřejnil. A od začátku jsem psal, že i já vím o spoustě lidech, kterým pomohl. Ale…

Svým způsobem souhlasím s prvním a posledním odstavcem textu od Martiny. Zbytek jsou klamy. Jste dospělí lidé, udělejte si názor.

Vlastně tento příspěvek od Martiny nechápu. Namísto toho, aby se konstrukktivně vyjádřila k problémům, který jsem měl s Roquem, zkouší tady udělat nějaké špinavé energetické aikido – obhajuje Roqueho problémy tím, že vytváří problémy jiné a přesouvá na ně pozornost, čímž ji odpoutává od podstaty věci – že se tady může pracovat se správnýma šamanama a ti, co u toho dělají bordel a jejich způsoby nejsou čisté, zde nejsou potřeba. 

Zakončil bych to citátem odborníka, který zní jako by ho vymyslel Roque v rámci své obhajoby:
,,Vymýšlanie klamstiev je jediná odborná kreativita, ktorú títo ľudia vedia excelentne. Zodpovednosť za vlastné nezodpovedné činy hádžu na iných a očierňujú ich, len aby sa zvýšila ich popularita a vlastný pocit dôležitosti. Dokážu porozprávať tie najúchvatnejšie scenáre, v ktorých očierňujú meno iných ,aké ani vo filme nenájdete.“

Zanechte komentář

About Josef Laštovička

Tvůrce webu Začít Život. Propagátor rostlinné výživy a životního stylu z oblastí s nejvyšší průměrnou délkou života na Zemi. Člověk s vizí, že lidé jednou budou preferovat chutná jídla, která zlepšují jejich zdraví, šetří planetu a životy zvířat.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *