Konec doby masové právě začíná

Snížení ekologické zátěže

Živočišná produkce je ekologickou katastrofou na této planetě. Miliardy lidí chtějí jíst maso. To znamená chov ještě více miliard zvířat. Ta rovněž musí něco jíst. A tak se zabírá pevnina pro pěstování potravin pro zvířata. Lidmi chovaná zvířata údajně zabírají 1/3 celkové pevniny. A to jen díky tomu, že existují velkochovy (což je vlastně špatně). Kdyby se zvířata krmila na louce, tak by se sem lidé již nejspíše nevešli.

Příkladem dalšího ničení planety živočišnou produkcí je kácení deštných pralesů, kdy se udává, že až 91% deštných pralesů se vykácí, kvůli požadavku lidí na konzumaci masa. Místo lesů se pak pěstuje např. sója, kterou se krmí zvířata, po jejichž mase lidé tak touží.

Vzhledem k tomu, kolik jídla sní zvířata, před tím, než je sní člověk, je jezení zvířat asi tak efektivní, jako byste uvařili 10 porcí špaget, 1 porci snědli a zbytek vyhodili.

Zdroj obrázku: metablasts.com

Další statistika je emise skleníkových plynů. Zvířata jsou zodpovědná za 18-51 % všech skleníkových plynů. To je např. mnohem více, než globální transport (13 %).

Jen skutečnost, že by lidé v USA přestali jíst krávy a nahradili je pomocí luštěnin, by téměř vedla k dosažení emisních cílů v USA.

75% zemědělské půdy by se uvolnilo, kdyby lidé přestali jíst zvířata a nahradili je rostlinnou stravou. Pro člověka na rostlinné půdě je zapotřebí 1/18 půdy na vypěstování jídla, než jak to mají lidé konzumující maso.

Pokud jíš maso, jsi tedy z tohoto hlediska pro planetu minimálně 10x větší přítěží, než člověk, který se vyživuje maximálně rostlinným způsobem. Když se to promítne na miliardy lidí na této planetě, tak je to pořádný rozdíl. Až si říkám, jak to, že je jezení masa ještě legální/dotováno, vzhledem k ekologické situaci, v jaké se nacházíme.

Všechny tyto údaje jsou však samozřejmě většině lidí naprosto jedno – řeší jen to, jak chutná jejich jídlo a jestli po tom nemají hlad. Díky technologiím ve výrobě potravin se však blíží doba, kdy nebude těžké žít ekologičtěji a nepřijít u toho o žádné chuťové vjemy. Jen hlupák by to poté neudělal.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *