Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107475/virtual/www/domains/zacitzivot.cz/wp-content/plugins/sense-sidebar-generator/html.php on line 83

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/107475/virtual/www/domains/zacitzivot.cz/wp-content/plugins/sense-sidebar-generator/html.php:83) in /data/web/virtuals/107475/virtual/www/domains/zacitzivot.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/counter.php on line 292
Co s lidmi dělají zprávy, aneb jak stres ničí zdraví - ZACITZIVOT.CZ

Co s lidmi dělají zprávy, aneb jak stres ničí zdraví

Stresové mechanismy se někdy hodí: jdete po louce, potkáte medvěda, a ten dostane chuť vás sežrat. Tělo aktivuje režim „útok-útěk“ a vypustí nejrůznější hormony (např. adrenalin). Dojde ke zúžení cév v končetinách, ke zvýšení krevního tlaku, svaly se začnou stahovat, sníží se vnímání bolesti, zlepší se vidění a člověk díky tomu všemu lépe bojuje nebo prchá.

Tento navozený stresový stav má ovšem skončit hned po krizové situaci. Porazíte medvěda kopem z otočky a je po boji. Otřepete se, sníte banán, ošetříte medvěda a jdete dál – s klidem v hlavě i v těle. 

Chronický stres

V dnešní době se do momentů kdy nám jde o krk dostáváme zřídka. Realita života v současné společnosti nás ovšem neustále tlačí do jiných stresových situací: Povinnosti, práce, neustále něco nestíháme, děti zlobí, partneři zlobí, politici zlobí, auto zlobí…a to vše narušuje náš vnitřní klid. Udržujeme se v neustálém chronickém stresu, se kterým pak většina lidí neumí naložit.

I na mírný stres však naše tělo fyzicky reaguje. Nemáme uvolněné svaly a kvůli tomu vznikají nejrůznější bolesti. Dochází k přetěžování ledvin, zvyšování krevního tlaku a produkce  hormonu kortizolu, který sice zvyšuje pohotovost organismu, ale zároveň z dlouhodobého hlediska podporuje ucpávání cév. A to vzhledem k tomu, že žijeme v době, kdy jsou nemoci oběhové soustavy hlavní příčinou úmrtí, představuje vážný problém.

Chronický stres poškozuje funkci cév

Doktor Ornish ve své knize (Mějte znovu zdravé srdce) uvádí mnoho studií prováděných na opicích a lidech, kteří jsou vystavováni chronickému stresu. Tito „neuvolnění“ lidé (a opice) mají mnohonásobně vyšší riziko ucpaných cév a komplikací s tím spojených: více mrtvic, infarktů, atd.

Není tedy moudré vystavovat se zbytečnému stresu.

Je zapotřebí si uvědomit reálnost tohoto problému a začít se stresem vědomě pracovat. Uvědomit si, jakému spouštěči se dá snadno vyhnout a nejlépe se i naučit techniky pro jeho zvládání. 

Aneb jak si zachovat klid v situacích, ve kterých se jiným „zvedá hladina kortizolu“.

Co s vámi dělají zprávy v televizi?

Zprávy v televizi nebo na internetu jsou přesně tím příkladem zbytečného stresu, kterému se můžeme velice snadno vyhnout.

Doktor Ornish píše ve své knize:

„Jestliže máte pocit, že jste v nebezpečí, jste v nebezpečí. Jestliže máte dojem, že žijete ve světě, který je nebezpečný a nepřátelský, pak může být váš mechanismus útok-útěk neustále přebuzen až k bodu, kdy pro vás skutečně představuje nebezpečí.“

Když se díváte na zprávy, díváte se na sbírku negativního bulváru. Téměř všechny zprávy ve vás vyvolávají špatné pocity a strach.

Jen se podívejte na seznam „novinek“, které se vysílali, když sem se naposledy nachomýtl před večerní zprávy v televizi. Byl to pro mě vyloženě zážitek. Zprávy byly vysílány v pátek 13.října 2017:

  • MUŽ NAŠEL VOJENSKÉ BOMBY V LESE, KDE BĚŽNĚ CHODÍ LIDÉ
  • ŽENA ZEMŘELA KVŮLI ZRANĚNÍ ZPŮSOBENÉ PÁDEM RENTGENU
  • VE VOLBÁCH JDE STRANÁM O DESÍTKY MILIONŮ ZA HLASY
  • DODÁVAJÍ NÁM MÉNĚ KVALITNÍ POTRAVINY, NEŽ ZÁPADNÍM ZEMÍM
  • NEJMÉNĚ 15 LIDÍ SE PŘIOTRÁVILO V BUDOVĚ EVROPSKÉ RADY V BRUSELU
  • POŽÁRY V KALIFORNII ZABILI JIŽ 31 LIDÍ, S OHNI BOJUJE 8000 HASIČŮ A OHEŇ STÁLE NENÍ POD KONTROLOU
  • AUSTRALSKOU ŽENU TRPÍCÍ DEMENCÍ ZABIL ALIGÁTOR
  • MUŽE PŘEJEL VLAK A NIC SE MU NESTALO
  • ČECHY ZADRŽELI V BRAZÍLII ZA PRANÍ PENĚZ

To je jízda! Bomby v lese, požáry, otravy, aligátoři, bulvární žvásty, vážné výrazy moderátorů..

Zkuste se zeptat sami sebe :

A) K čemu tohle vlastně potřebujete vědět?
B) Jaké pocity to ve vás zanechává? Jaký stav mysli to vzbuzuje ? Jak poté vnímáte svět?

Rozdíl mezi sledovačem a ignorantem zpráv

Existuje viditelný rozdíl mezi sledovačem zpráv a člověkem, který si pravidelnou dávku světové tragédie do svého mozku nepouští.

Sledovače zpráv poznáte snadno: Řeknete, že letíte na dovolenou a on vám se strachem řekne, že nedávno spadlo letadlo! Řeknete, že jdete do lesa, ale dozvíte se, že tam jsou bomby nebo medvěd… Všude číhá nebezpečí a člověk by měl raději sedět na zadku doma.

Zprávy přináší do života pravidelnou dávku strachu, který je většinou nekonstruktivní (je k ničemu). Člověk si při sledování dobrovolně buduje pocity strachu, stresu, negativní emoce… 

180 hodin strachu ročně

Půl hodiny zpráv denně vám za rok dá přes 180 hodin, během kterých si programujete strach a negativní emoce do svého života. Tyto emoce mají špatný vliv na lidský organismus a zdraví.

Je zajímavé, že nikdo ještě neuvedl při začátku sledování stejné varování jako třeba u cigaret.  „Večerní zprávy škodí Vašemu zdraví a zkracují život!“

Naučte se pracovat se stresem

Zprávy jsou jen jedním ze zdrojů stresu v životě. I když je nebudete sledovat, i když se ušetříte od tohoto negativního výplachu mozku, je dobré se se stresem naučit pracovat. Poté nad vámi nebude získávat kontrolu ani v dalších životních situacích.

Velmi pomáhá pohyb: procházky, běhání, cvičení.  Pak samozřejmě zdravá strava, díky které se budete cítit dobře. Dechová cvičení která jsou velice účinná pro tvorbu „vnitřního klidu“, meditace a jóga, která je kombinací pohybu a kontrolovaného dechu.

Pojeď s námi na víkend

Organizujeme víkendové pobyty, kde se všechny tyto aspekty můžete naučit. Pro nastartování vašeho zdravějšího Já mrkněte do sekce Víkendové pobyty.

Věřím, že vám tento článek pomůže ke klidnějším a zdravějším zítřkům:)

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *