cíle

Cíle a vize projektu ZACITZIVOT.CZ

Před touto stránkou doporučuji přečíst stránky: Příběh projektu, jeho Zdroje a Výsledky jakých můžeš dosáhnout. Následující cíle pak dávají větší smysl.

Tyto stránky šíří životní styl a způsob výživy, který vede ke zdraví a k dlouhověkosti. Hlavním cílem stránek je prezentovat rostlinnou stravu a to z toho důvodu, že ji současná věda doporučuje jako nejzdravější způsob výživy pro člověka, který umožňuje prevenci většiny nejčastějších příčin úmrtí a léčbu mnohých z nich.

Tohle téma obecně je plné rozporů, ovšem rostlinná strava je ten jeden jediný způsob výživy, který je zatím schopen zvrátit průběh zabijáka číslo jedna – nemoci srdce a cév. Kdo se o výživu zajímá z hlediska dlouhodobého zdraví, pak je tedy doporučení jasné – pochop rostlinnou stravu a aplikuj ji do svého života.

Druhá nejčastější nemoc v Česku, na kterou zde umírá každý čtvrtý člověk jsou nádorová onemocnění. Co o této nemoci víme z vědy? Z největšího vědeckého souhrnu (více než 4500 studií z celého světa), který po dobu 4 let tvořili nejlepší světový výzkumníci v oblasti rakoviny vzešlo doporučení: „Zvolte způsob výživy, který je co nejvíce rostlinného charakteru, bohatý na různé druhy ovoce, zeleniny, ořechy a luštěniny s minimálně zpracovanými škrobovitými potravinami.“

Již v roce 1892 vyšel v časopisu Scientific American vědecký článek, který říkal, že „Rakovina se vyskytuje nejvíce v těch odvětvích lidské populace, kde lidé jedí nejvíce masa.“ Jaké je doporučení číslo jedna Amerického institutu pro výzkum rakoviny (AICR)? Rostlinná strava. Doporučení číslo jedna Národního institutu rakoviny (NCI), Světové zdravotnické organizace (WHO), Organizace pro výživu a zemědělství (odvětví OSN)? Jezte více ovoce a zeleniny. Doporučení číslo jedna Americké společnosti rakoviny (ACS)? Více rostlin, méně masa.  ACS ve skutečnosti dokonce zavrhla diety s vysokým obsahem živočišného tuku, udávajíce, že „Nízko sacharidové diety mohou být vysoko-rizikovou volbou, když se jedná o zdraví.“

Rostlinná strava neobnáší klasické vedlejší efekty léků nebo rizika spojená například se zmíněnými nízko-sacharidovými diety, ke kterým se lidé uchylují nejčastěji z důvodu redukce nadváhy. Jsem toho názoru, že hubnout pomocí rostlinné stravy, která vede k dlouhověkosti a je schopna vyléčit naše nejčastější nemoci a příčiny úmrtí,  je  velice moudré.

Vznikají však problémy:

  1. Lidé tomuto tématu rozumí velice výjimečně a naopak – velice běžně mají předsudky a domněnky, že se jedná o nezdravý způsob výživy („když tam není maso, kde vezmu bílkoviny?“)…
  2. Informace o tomto tématu jsou stále obtížně dostupné v českém jazyce.

Zde však na scénu přichází ZAČÍT ŽIVOT.

Primárním cílem těchto stránek je:

Vytvořit otevřenou databázi informací v češtině, které budou dostupné pro všechny zdarma.

Poskytnout podložené a nezkreslené informace na nejčastější výživová a zdravotní témata.

Odhaduji, že to bude obnášet tvorbu zhruba 500 videí/článků, pocházejících od (zatím deseti) lékařů/vědců/výživových autorit, které jste již jistě prostudovali v sekci zdroje. Tato nauka statisticky prodlužuje život lidem o zhruba 10 let.

V praxi tedy na tuto stránku přijde člověk, bude mít problém nebo touhu zjistit informaci například o diabetu. Zadá diabetes a najde mu to seznam dostupných poznatků, díky kterému zjistí, že pokud upraví svůj životní styl, může se z nemoci vyléčit (což konvenční medicína stále zapomíná zmínit a pouze udržuje nemoc na otěžích). Následně zde bude i dostatek informací a podkladů pro to, aby člověk byl schopen změny vykonat, aby rozuměl svým krokům a aby neměl pochybnosti o tom, že dělá správný krok.

Nejbližší hmatatelné cíle projektu ZACITZIVOT.CZ

Prvním cílem je vytvořit funkční stránky, ve kterých se lidé mohou zorientovat a umožní jim čerpat zpracované informace. Stránky tvořím sám, na odborníky nejsou peníze, proto to vypadá tak jak to vypadá – nějak je ale třeba začít. Tuto skutečnost prosím respektujte.

Postupnou prací buduji databázi informací z oblasti zdravého životního stylu, navýšení energie v životě, potažmo i ekologie, pro zachování života na této planetě.

Abych všechno tohle ale udělal, musím nějak zajistit finance. K tomu je již hotová kniha „Je načase začít jíst Život“.

Organizace pobytů

Měnit své zvyky v prostředí, které nepodporuje vaši změnu; být mezi lidmi, kteří se vás třebas z lásky snaží přemluvit k tomu, abyste zůstali stejní (byť to produkuje nemoci) … to výrazně komplikuje všechno. Sám jsem to zažil, stejně tak jako jsem zažil i možnost odjet do prostředí, které mě v mé změně podporovalo – a tam to šlo samo. Stejnou možnost chci nabídnout i ostatním lidem, jakmile bude kolem ZAČÍTŽIVOTa nějaká komunita a jakmile bude projeven zájem, začnu organizovat pobyty, které umožní lidem naučit se vše potřebné v praxi, ochutnat jídlo, vše pochopit a nebýt rušen lidmi, kteří preferují zůstat stejní a důchod utrácet za léky.

Vize a poslání.

Vytvořit vše, co jsem dosud popsal, je pro mě jakýmsi posláním – něco co dělám zadarmo už několik let. Dělám to nezávisle na reakci okolí. Je mi jasné, že lidé zpočátku nerozumí životnímu stylu, který vede ke zdraví, protože žijí způsobem, který vede k nemoci. Toto je pro ně nové – někdo to nepřijme a někdo to ocení.

Mít pevné zdraví je nejlogičtějším prvním krokem k tomu začít život, a dosáhnout se toho dá zejména když si uvědomíme, že Je načase začít jíst Život. Až předám dostatek poznání z této oblasti, chtěl bych poukázat na to, že nejenom že je třeba začít Život jíst, ale že je třeba ho i začít žít.

Cíle jsou jasné. Vize jsou jasné. K tomu se zrodil i sen – vytvořit vlastní místo, kde ty pobyty budou. Inspiroval mě k tomu Nathan Pritikin – jeden z prvních průkopníků v této oblasti, ten co zachránil babičku M. Gregera, díky čemuž teď vlastně vznikají tyto stránky. Pokud nemáte nic lepšího na práci, tak mrkněte na to, co vytvořil:

https://www.youtube.com/watch?v=ppLNaj1-A14

Pokud jste již přečetli ostatní ÚVODNÍ články, pak vám mohu doporučit kategorii HLAVNÍ články.

About Josef Laštovička

Tvůrce webu Začít Život. Propagátor rostlinné výživy a životního stylu z oblastí s nejvyšší průměrnou délkou života na Zemi. Člověk s vizí, že lidé jednou budou preferovat chutná jídla, která zlepšují jejich zdraví, šetří planetu a životy zvířat.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *